|

بیش از ۴۰۰ حافظ کل قرآن کریم و قاری برتر آذربایجان شرقی تجلیل می‌شوند

 

 

به گزارش روابط عمومی مهدقرآن، رحیم وظیفه شعاع در نشست خبری با خبرنگاران با تاکید بر اینکه یکی از دستاوردهای معنوی انقلاب اسلامی، موفقیت‌های آموزش قرآن است اظهار داشت: بعد از انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف دریچه‌های پیشرفت باز شد که در عرصه قرآنی هم زمینه برای همه گونه فعالیت فراهم شد و موفقیت بزرگی در زمینه آموزش قرآن تا به امروز کسب شده است.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب در سواد قرآنی در فقر کامل قرار داشتیم، افزود: اکنون به برکت انقلاب اسلامی، ایران عزیز یکی از قطب‌های قرآنی جهان اسلام است و چندین هزار نفر در کشور حافظ قرآن تربیت شده است. 

دبیر همایش بزرگ قرآنی «رویش‌های قرآنی انقلاب اسلامی در آذربایجان شرقی» با اشاره به اینکه در آذربایجان شرقی از نیمه دوم دهه 60 بحث حفظ قرآن آغاز شد که هزاران نفر، حافظ اجزاء مختلف قرآن هستند اضافه کرد: اکنون بر اساس بررسی آماری، بیش از 300 نفر حفظ کل قرآن کریم را به اتمام رسیده‌اند که با راه اندازی سامانه جدید حاملان نور آمار دقیقی از حافظان کل استان حاصل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تعداد حافظان بیش از این است ولی این تعداد، افراد دارای مدرک معتبر هستند، افزود: حافظان کل بدون مدرک هم زیاد داریم که به صورت شخصی حفظ کل قرآن را به اتمام رسانده ولی مدرک رسمی دریافت نکرده‌اند. 

مدیر موسسه مهد قرآن و عترت آذربایجان شرقی از برگزاری همایش بزرگ قرآنی «رویش‌های قرآنی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی» همزمان با نیمه شعبان در 1 اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: در این مراسم از حافظان کل قرآن و قاریان برتر استان در 40 سال پس از انقلاب اسلامی تجلیل می‌شود که این همایش بزرگ با مشارکت و همکاری همه مؤسسات قرآنی استان برگزار می‌شود.

وظیفه شعاع افزود: این همایش با همکاری مؤسسات و تشکل‌های قرآنی استان آذربایجان‌شرقی برگزار شده و همچنین دو نفر از نخبگان و چهره های بین‌المللی قرآن کریم «رحیم خاکی» و «مهدی غلام نژاد» تجلیل و قدردانی می‌شود.
وی ادامه داد: درحوزه قرائت هم قبل از انقلاب یک قاری آموزش دیده نداشتیم و هر کس به صورت سنتی قرائت می‌کرد ولی بعد از انقلاب قاریان بزرگی آموزش دیده‌اند که در مجامع قرآنی ملی و بین المللی رتبه‌های برتر را کسب می‌کنند.

وظیفه شعاع با تاکید بر اینکه توسعه کمی و کیفی آموزش‌های قرآنی پس از انقلاب اسلامی قابل مقایسه نیست تصریح کرد: به پاس گرامیداشت 40 سالگی انقلاب اسلامی، حافظان کل و قاریان برجسته را تکریم خواهیم کرد که با اقدام به معرفی این شخصیت‌های معنوی در استان، تعداد بیشتری تمایل به حفظ و قرائت خواهند داشت.

وی سامانه اطلاعات حافظان کل با عنوان «حاملان نور hanv.ir »  را یکی از مهمترین اقدامات برای شناسایی حافظان کل دانست که برای اولین بار در کشور طراحی شده است، ابراز داشت: سه ماه طراحی این سامانه طول کشید که بر اساس اطلاعات این سامانه، همپوشانی حافظان و قاریانی که در مؤسسات مختلف عضویت دارند از بین رفته، آمار دقیقی استخراج شده و برنامه درستی برای آینده می‌توانیم تدوین کنیم.

دبیر همایش بزرگ قرآنی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در این همایش، حافظان کلی که در سامانه ثبت نام کرده و تأیید شده باشند تجلیل خواهند شد، ابراز داشت: بیش از 600 نفر در سامانه حاملان نور ثبت نام کرده‌اند که بیش از 80 درصد حافظ و بقیه قاری هستند، کمیته‌های فنی حفظ و قرائت صحت اطلاعات افراد را ارزیابی می‌کنند و در نهایت پس از تأیید در همایش بزرگ اول اردیبهشت تجلیل خواهند شد که پیشبینی می‌کنیم بیش از 400 نفر بتوانند مدارک تأیید شده خود را ارائه دهند.

وی با تاکید بر اینکه بعد از این همایش سامانه را توسعه می‌دهیم و افرادی که جزءهای کمتری از یک جزء تا 30 جزء حفظ هستند می‌توانند اطلاعات خود را وارد سامانه کنند، افزود: این سامانه در کشور برای اولین بار است و می‌تواند مدل موفقی برای کل کشور باشد. زمینه ایجاد این سامانه گلایه نماینده ولی فقیه در استان از نبود آمار دقیق از حافظان و قاریان و نیاز قطعی استان و کشور برای داشتن اطلاعات دقیق بود که خوشبختانه گام مثبتی در این جهت برداشته شد.

وظیفه شعاع در ادامه از برگزاری چندین همایش بزرگ قرآنی در سال‌های گذشته در استان خبر داد و گفت: در هرکدام از 3 همایش از این همایش‌ها 50 حافظ کل تجلیل شدند که در یکی از همایش‌ها مقام معظم رهبری پیامی صادر کردند. این همایش‌ها همایش داخل موسسه بوده که اکنون همایش بزرگ «رویش‌های قرآنی آذربایجان شرقی» برای همه مؤسسات قرآنی که موفق به تربیت حافظ کل قرآن شده‌اند برگزار خواهد شد.

مدیر موسسه مهد قرآن استان آذربایجان شرقی از طراحی تندیس معنادار با نمادهای انقلاب اسلامی، چهل سالگی، قرآن و نیمه شعبان برای اهدا به حافظان کل و قاریان برتر استان خبر داد و گفت: علاوه بر تندیس و لوح تقدیر، هدیه نقدی هم به پاس تلاش‌های قرآنی این حافظان کل تقدیم خواهد شد. همه افرادی که تربیت شده در آذربایجان شرقی هستند یا ساکن این استان هستند، می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند.

وی در مورد آمار ثبت نام کنندگان در سامانه حاملان نور، تصریح کرد: در حافظان 70 درصد بانوان و 30 درصد آقایان هستند اما در قاریان 90 درصد آقایان و 10 درصد خانم‌ها هستند. در رده‌های سنی هم 9 سال کوچکترین و 60 سال بزرگترین تجلیل شونده است.

مدیر موسسه مهد قرآن و عترت آذربایجان شرقی در پاسخ به سؤال خبرنگاری در مورد استارتاپ های قرآنی تاکید کرد: در مورد استارتاپ های قرآنی معدل پایینی داریم ولی مجموعه‌های قرآنی توانمندی در حدود یک سال است که در زمینه قرآنی آغاز به کار کرده‌اند. در دو سه ماه آینده از فعالیت‌های استارتاپی آن‌ها رونمایی می‌شود.

وی در مورد سهمیه آذربایجان شرقی از 10 میلیون حافظ کل قرآن کشور که مقام معظم رهبری مطالبه کرده‌اند ابراز داشت: بر اساس آمار سر انگشتی، نزدیک به 400 هزار نفر سهمیه استان است که باید به عرصه حفظ وارد شوند. به سهم خود خوشحالیم که قبل از اعلام این امر ولایی از سال 72 تربیت حافظان را آغاز کرده‌ایم و 26 سال در این مسیر نورانی فعالیت کردیم، اکنون نزدیک به 20 هزار نفر را برای حفظ اجزای مختلف قرآن آموزش داده‌ایم که تعدادی از حافظان رسیده به قله تجلیل می‌شوند. 

دبیر همایش بزرگ رویش‌های قرآنی انقلاب اسلامی در آذربایجان شرقی لازمه تحقق امر ولایت برای 10 میلیون حافظ را تشکیل یک نهضت عمومی دانست که توجه آحاد مردم و مسئولین را می‌طلبد گفت: در برخی از کشورهای اسلامی، به دلیل توجه عمومی مردم و مسئولان، حافظ و قاری بسیاری دارند که در ایران هم زیبنده است حفظ قرآن به یک نهضت عمومی تبدیل شود.

وی در پایان در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری در مورد برنامه‌های ویژه قرآنی موسسه مهد قرآن استان برای رمضان خاطر نشان کرد: در ماه مبارک رمضان دو برنامه شاخص داریم که مثل چند سال گذشته، جز خوانی مصلی با حضور حافظان کل و قاریان برجسته خواهند بود ضمن اینکه امسال هم در تبریز و در شهرستانها محافل انس با قرآن طراحی و اجرا می‌شود که موفقیت‌های قرآنی و استعدادهای قرآنی معرفی خواهند شد.

انتهای پیام/

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

گزارش تصویری